Zakopane i okolice

Co można zobaczyć w Zakopanem

Opublikowany przez: admin dnia: 6 - lipca - 2010

Kiedy myślimy o górach w Polsce, najczęściej przychodzą nam na myśl Tatry i Zakopane. Nic więc dziwnego, gdyż ten rejon w Polsce, które przyciąga najwięcej turystów. Można by się zastanowić, jak to się dzieje, że to w sumie niewielkie miasto jest zimową stolicą Polski i jest tak chętnie odwiedzane przez turystów? Odpowiedź jest dość prosta. To właśnie tu znajduje się najwięcej różnego rodzaju atrakcji turystycznych w całych Tatrach.

Jeżeli chodzi o bazę noclegową przygotowaną na potrzeby turystów to ta w Zakopanem jest doskonale rozwinięta. Najczęściej są to noclegi w kwaterach należących do górali. Wille w Zakopanem to najczęstsze miejsce postoju dla turystów. Poszczególne wille różnią się standardem oraz cenami dlatego warto wcześniej przejrzeć oferty i wybrać tą która w najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom.

Znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie ze względu na odbywające się tam zawody, jest skocznia narciarska, na której to niejednokrotnie wygrywał już nasz wybitny skoczek, Adam Małysz. Jego ogromne rzesze fanów co rok wylegają tu na Mistrzostwach Polski i na zawodach Pucharu Świata. Dzięki temu miasto napędza swój mechanizm turystyczny, gdyż będąc tam raz jeden, można dopatrzyć się tysiąca innych, wartych obejrzenia, rzeczy. Okres zimowy to też okazja, żeby pojeździć na nartach. Do dyspozycji turystów jest sporo przygotowanych stoków narciarskich.

Trasy zjazdowe są przygotowane dla osób o wszystkich poziomów zaawansowania umiejętności jazdy na nartach. Tak zwane „ośle łączki” dla dzieci i początkujących narciarzy, trasy zjazdowe proste i bez utrudnień dla tych nieco bardziej zaawansowanych, oraz trudne, skomplikowane trasy dla specjalistów w tej dziedzinie. Dotyczy to także snowboardzistów. Większość z najczęściej odwiedzanych stoków ma dostosowane do ich potrzeb wyciągi. To bardzo praktyczna rzecz, jeśli chcemy dobrze się bawić przez cały dzień. Nie ma nic bardziej męczącego niż wjeżdżanie na snowbordzie na wyciągu orczykowym.

Pod każdym wyciągiem znajdziemy też punkt gdzie można wypożyczyć sprzęt narciarski i wynająć instruktora na szkolenie narciarskie. Nie musisz kupować własnego sprzętu i wozić go ze sobą szczególnie kiedy jedziesz pociągiem. Możesz wszystko wypożyczyć na miejscu. Narty, wiązania, buty, kijki, gogle, a nawet czapki i ochraniacze. Dla snowboardzistów znajdzie się też sprzęt. Deski, buty, wiązania, wszystko, co tylko do zjazdu jest potrzebne. Dla tych, którzy nie bardzo przepadają za białym szaleństwem, niewątpliwą atrakcją będzi ulica Krupówki, czyli deptak Zakopanego.

Na całej jej długości znajdziemy sklepy i sklepiki z pamiątkami, stoiska z oscypkami, knajpki i restauracje, ale najważniejsze jest to, co znajduje się na samej ulicy. A mianowicie sani, tudzież bryczki i powozy, zaprzęgnięte w konie. Za niewielką opłatą można właśnie w ten sposób zwiedzić całe Zakopane, od skoczni narciarskiej, poprzez Krupówki do wjazdu na Gubałówkę i Kasprowy Wierch.

Jeżeli chodzi o te szczyty, warto skorzystać z wyciągu lub kolejki linowej prowadzących na te góry. Na Gubałówkę wjeżdża się sławną już kolejką, która nieco przypomina pociąg. Na górze czeka nas wiele atrakcji. Przejazdy saniami, wspaniała ślizgawka dla dzieci i dorosłych, nie wspominając już o restauracjach i knajpkach, w których można coś zjeść i odpocząć. Na Kasprowy Wierch niestety w sezonie czeka nas kilka godzin stania w kolejce po bilety.

Warto jednak czekać, widoki rozciągające się z tego szczytu są przewspaniałe. Warto zapłacić także za profesjonalnego przewodnika górskiego, który pokaże nam wszystko to, co warte jest obejrzenia, a przy tym zadba o nasze bezpieczeństwo.

Leave a Reply


Search Site

Polecane wpisy

Jak przygotować się na wycieczkę...

Góry obfitują we wspaniałe krajobrazy, czyste powietrze i przepiękną przyrodę. Nic ...

Szkółki narciarskie w Zakopanem

Czy marzyłeś kiedykolwiek o tym, aby móc bez żadnych ograniczeń szusować ...

Na czym polega fenomen Zakopanego

Zakopane to nieduże podhalańskie miasteczko leżące u podnóża Tatr. Zakopane to ...

Zakopiańskie zabytki

Zakopane, mimo że jest stosunkowo młodym miastem, może już poszczycić się ...

Trasy rowerowe w Tatrach

Tatry uważane są za najpiękniejsze polskie góry. Nic więc dziwnego, że ...

Wycieczka po okolicach Zakopanego

Zakopane to najsłynniejsze turystyczne miasto w Polsce. Miejsce to co raku ...

Historia Zakopanego

Historia Zakopanego sięga prawdopodobnie końca XVI wieku, kiedy na mocy przywileju ...