Zakopane i okolice

Schroniska w Tatrach

Opublikowany przez: admin dnia: 23 - maja - 2010

Schroniska w Tatrach posiadają bardzo ciekawą i długą historię. Najstarsze znajdują się na Polanie Chochołowskiej, w Dolinie Kościeliskiej, na Hali Kondratowej, na Kalatówkach, w Dolinie Pięciu Stawów oraz nad Morskim Okiem. Warto wspomnieć również o schronisku Murowaniec położonym na Hali Gąsienicowej. Ich powstanie było wynikiem wzrostu popularności turystyki górskiej, co nastąpiło mniej więcej na początku XIX wieku.

Początkowo wymienione wyżej schroniska służyły jedynie odpoczywającym po zjeździe narciarzom oraz góralom wypasającym owce a obecną funkcję zaczęły pełnić dużo później. Najstarszym schroniskiem jest to znajdujące się nad Morskim Okiem a jego dzieje są niezwykle burzliwe. Obecnie turyści mogą w tym miejscu skorzystać z noclegów w dwóch budynkach: nowym i starym. Położenie schroniska czyni je doskonałym miejscem wypadowym m.in. na Rysy i do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Kolejnym wartym wspomnienia obiektem jest schronisko w Dolinie Chochołowskiej, bardzo często odwiedzanej przez turystów z racji pięknego położenia oraz dogodnej trasy. Powstało ono dużo później, w początkach XX wieku, kiedy to doceniono walory owej doliny. Początkowo był to schron na 12 miejsc noclegowych, który uległ on zniszczeniu podczas I wojny światowej. Po jej zakończeniu został odbudowany i następnie rozbudowany w 1932 roku. W Dolinie Chochołowskiej znajduje się jeszcze kilka innych schronisk o wieloletniej historii, m.in. schronisko Bukowskich, bacówka na Starorobociańskiej Równi czy schronisko Blaszyńskich.

Wszystkie te obiekty, mimo wojennej zawieruchy, rubieży i zniszczeń zdołały dzięki staraniom wielu ludzi ocalić swój niepowtarzalny charakter. To dzięki wysiłkowi miłośników Tatr i ich historii współcześni turyści mają możliwość podziwiania tych perełek architektonicznych a ich piękno doskonale współgra w urodą górskich krajobrazów. Opisano tu najstarsze schroniska w Tatrach, jednak nie brakuje i nowszych obiektów. Zazwyczaj pieczę nad nimi sprawuje PTTK i znajdują się one z dala od centrów miast, na często trudnych szlakach turystycznych.

Leave a Reply


Search Site

Polecane wpisy

Jak przygotować się na wycieczkę...

Góry obfitują we wspaniałe krajobrazy, czyste powietrze i przepiękną przyrodę. Nic ...

Szkółki narciarskie w Zakopanem

Czy marzyłeś kiedykolwiek o tym, aby móc bez żadnych ograniczeń szusować ...

Na czym polega fenomen Zakopanego

Zakopane to nieduże podhalańskie miasteczko leżące u podnóża Tatr. Zakopane to ...

Zakopiańskie zabytki

Zakopane, mimo że jest stosunkowo młodym miastem, może już poszczycić się ...

Trasy rowerowe w Tatrach

Tatry uważane są za najpiękniejsze polskie góry. Nic więc dziwnego, że ...

Wycieczka po okolicach Zakopanego

Zakopane to najsłynniejsze turystyczne miasto w Polsce. Miejsce to co raku ...

Historia Zakopanego

Historia Zakopanego sięga prawdopodobnie końca XVI wieku, kiedy na mocy przywileju ...