Zakopane i okolice

Wille w stylu zakopiańskim

Opublikowany przez: admin dnia: 19 - maja - 2011

Zakopane to nie tylko Wielka Krokiew, Krupówek czy regionalne jedzenie. To miasto to także niesamowita architektura, tworzoną w charakterystycznym zakopiańskim stylu. Willa w Zakopanem, to niepowtarzalny styl, który zachwyca swoim kształtem oraz niezmienną od lat formą i stylistyką. Jedną z najciekawszych zakopiańskich budowli jest willa Atma, zbudowana pod koniec XIX wieku.

Najważniejszym jej mieszkańcem został polski kompozytor, Karol Szymanowski. Dzisiaj mieści się w tym budynku muzeum, w którym cyklicznie odbywają się koncerty a także organizowane są różne wystawy. Willa w Zakopanem jest zazwyczaj jednopiętrowa, na kamiennej podmurówce, często bywa przeznaczana na pokoje i kwatery dla odwiedzających miasto turystów. Niezapomnianą atmosferę tworzą drewniane ściany, ciosane z całych bali, które świetnie wkomponowują się w tutejszy, górski krajobraz.

Nic więc dziwnego, że tutejszy klimat upodobało sobie wielu polskich artystów. Przyjeżdżali oni tutaj na wypoczynek, wędrówkę po górach, a część z nich osiedlała się tutaj na stałe. Zafascynowani tutejszym miastem, współtworzyli je, budując zakopiańską kulturę. Ich dzieła i kompozycje, często nawiązują do motywów Podhala i samej góralszczyzny. Możemy je zobaczyć w muzeach poświęconych ich twórczości.

Odpoczynek w takim miejscu z pewnością dostarczy wiele radości i przyjemności. Wśród ofert różnych ośrodków bez trudu można znaleźć propozycję nocleg w Zakopanem właśnie w tego typu budynkach. Zwykle są one położone w pewnej odległości od centrum, za to otaczają je piękne wysokogórskie lasy a z okien rozpościera się wspaniały widok na górskie szczyty i doliny. Warto też skorzystać z oferty wyżywienia na miejscu, serwowanego przez właścicieli.

Miejscowa kuchnia nie należy do najbardziej dietetycznych, jednak dzięki sutym śniadaniom i obiadom nie zabraknie nam sił na długie wędrówki tatrzańskimi szlakami. Zakopiańskie wille można rozpoznać bez trudu. Styl zakopiański rozpoznamy na pierwszy rzut oka. Nigdzie indziej ośrodki wypoczynkowe w górach nie mają tak strzelistych dachów, pięknych drewnianych tarasów i niezliczonej wprost ilości okien. Dodatkowo wille przyozdabiane są w drewniane ozdoby co dodatkowo dodaje im uroku.

Najczęściej posiadają też podmurówkę z dużych kamieni, co nie tylko wygląda niezwykle estetycznie, lecz również chroni konstrukcję przed niszczycielską działalnością spływającej ze stoków wody i osuwającą się ziemią. Nie wszystkie wille są w całości zbudowane z drewna, ponieważ jest to dość drogi materiał budowlany, jednak każdy właściciel pensjonatu dba o to, by jego ośrodek nie zakłócał harmonii, wyjątkowości i porządku zakopiańskiej architektury. Niektóre wille stanowią same w sobie atrakcje turystyczną w Zakopanem.

Leave a Reply


Search Site

Polecane wpisy

Jak przygotować się na wycieczkę...

Góry obfitują we wspaniałe krajobrazy, czyste powietrze i przepiękną przyrodę. Nic ...

Szkółki narciarskie w Zakopanem

Czy marzyłeś kiedykolwiek o tym, aby móc bez żadnych ograniczeń szusować ...

Na czym polega fenomen Zakopanego

Zakopane to nieduże podhalańskie miasteczko leżące u podnóża Tatr. Zakopane to ...

Zakopiańskie zabytki

Zakopane, mimo że jest stosunkowo młodym miastem, może już poszczycić się ...

Trasy rowerowe w Tatrach

Tatry uważane są za najpiękniejsze polskie góry. Nic więc dziwnego, że ...

Wycieczka po okolicach Zakopanego

Zakopane to najsłynniejsze turystyczne miasto w Polsce. Miejsce to co raku ...

Historia Zakopanego

Historia Zakopanego sięga prawdopodobnie końca XVI wieku, kiedy na mocy przywileju ...